Dlaczego jeszcze nie jesteś bogaty?

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dzisiejszym postem, chcielibyśmy rozpocząć już na poważnie  serię krótkich form edukacyjno-motywacyjnych, dotyczących inteligencji finansowej.  Co pewien czas felieton  o tej tematyce zamieszczać będziemy w newsleterze Colway, chyba że się to Wam nie spodoba i dacie temu wyraz w nadsyłanych opiniach.  W ten sposób chcemy dostarczać naszym Czytelnikom inspiracji do rozwijania pewnego aspektu inteligencji finansowej  i  do rozważenia  podjęcia starań, których celem byłoby osiągnięcie niezależności finansowej.

Inteligencja  finansowa – co to takiego?

Może się zastanawiasz, czym właściwie jest inteligencja finansowa…  Bo oczywiście wszyscy słyszeli o inteligencji emocjonalnej, językowej, czy ruchowej, ale o finansowej  mówi się jakby mniej. 

#colway #eliksir #zdrowie #uroda #kolagen #spa #film #fitnes #twarz #koszalin #kołobrzeg #paznokcie #skóra #fryzjer #włosy #salonfryzjerski #salon #salonyurody #solarium #siłownia #foto #pilling #suplementy #witamny #krem #kosmetyki #konkursy #photographer #fotografia #facebook


Otóż, inteligencja finansowa to z grubsza biorąc cała wiedza, którą posiadasz na temat finansów oraz  umiejętność posługiwania się tą wiedzą.  W przeciwieństwie do innych rodzajów inteligencji, ta nie jest wrodzona (w dużym uproszczeniu) i niemal każdy może ją posiąść w drodze nauki i treningu. Także osoby w sile wieku. Jeśli myślisz zatem o osiągnięciu wolności finansowej i o posiadaniu takiej ilości pieniędzy, która zapewni Ci spokojne i wygodne życie, to nieśmiało sugerujemy, iż czas zabrać się do nauki i zacząć rozwijać tę inteligencję.

Cel i plan działania

Czy masz już jasno sprecyzowany cel życiowy?  Czy jest to dobry plan ?  Nie masz na pewno ochoty, by go zmienić, albo skorygować ?  Czy wiesz, jaki stan finansowy chcesz osiągnąć? Czy wiesz, co chcesz robić w przyszłości, kim chcesz być? Ewentualnie z czego czerpać dochody za 5, 10, 15 lat ?

Jeśli jeszcze nie określiłe(a)ś swojego celu życiowego ewentualnie nawet nigdy nie odpowiadałe(a)ś sobie na powyższe lub podobne pytania, to jest to całkiem dobry moment, żeby usiąść i w spokoju pomyśleć o swojej przyszłości. Brak celu i planu dążenia do niego może sprawiać, że nie wiesz, bądź nie wiesz dostatecznie precyzyjnie co zrobić ze swoim dalszym życiem.
Życie płynie swoim tempem, a my wszyscy w jego nurcie.  Jedni nawigują, inni tylko płyną z prądem.  Przyjmują je takim, jakie jest i oprócz narzekania, nie robią nic. Zupełnie nic lub prawie nic.      

A wolność finansowa niestety nie pojawi się znikąd.

Cele  są  najważniejsze

Jeśli zatem takich nie masz, to ustal – serdecznie Cię do tego namawiamy –  swoje życiowe i finansowe cele.  Najlepiej w dwóch perspektywach czasowych: krótko-  i długoterminowej.
Ponieważ chcemy przekazywać Ci od czasu do czasu tą drogą treści edukacyjne na temat myślenia biznesowego i przekazywać gronu naszych przyjaciół jak najwięcej wiedzy związanej z kształtowaniem inteligencji finansowej, chcemy bardzo, byś skupił(a) się właśnie na celach finansowych.
W końcu od tego, ile będziesz miał(a) pieniędzy, będzie w stopniu znacznym zależało zrealizowanie innych Twoich planów.
Dlatego pierwsza z ważniejszych lekcji dotyczących istoty inteligencji finansowej brzmi:  sprecyzuj jasno cele.  Gdy już będziesz je mieć, gdy będziesz dokładnie wiedzieć  kiedy konkretnie chces z je osiągnąć, to będziesz na najlepszej drodze do zamożności.  Wprawdzie dopiero na jej początku, ale to daje nam bazę do pogwarek newsletterowych o mądrości w zakresie finansów.

(tu dobra wiadomość dla subskrybentów naszego newslettera:  mamy w  spiżarni dania smakowite, co najmniej kilka książek o wyznaczaniu celów. Prędzej czy później otrzymacie tutaj od nas linki do darmowego pobrania ich sobie).

Jednak czegoś jeszcze brakuje… 

Oczywiście, że brakuje. Zakładając, że masz cele krótko- i długoterminowe, by do nich skutecznie dążyć, potrzebujesz też konkretnego planu działania.  Z pewnością – mówi kolejna nauka z dziedziny inteligencji finansowej – nie możesz pozwolić sobie na chaos, bo to natychmiast oznacza doraźność i bylejakość  wszelkich działań oraz funkcjonowanie wg. powiedzenia: „co się uda, to się zrobi” (i osiągnie…)
Dlatego potrzebne Ci  są wytyczne, rodzaj mapy dzięki której będziesz wiedział, czy idziesz w dobrym kierunku. Zrób sobie więc najpierw krótkoterminowy plan na kolejny tydzień, potem miesiąc, a w końcu (ciągle jeszcze etapowy !) –  na rok.  Załóżmy, że za 5 lat chcesz być niezależny finansowo. Termin ten oznacza akurat dla Ciebie brak przymusu chodzenia do pracy. Przyjmijmy, że jest to Twój cel finansowy, do którego od dziś dążysz. Przyjmijmy,  że  zastanowiłeś się,  obliczyłeś  –  czy osiągniesz taką wolność, jeśli skupisz się tylko na swojej  pracy dotychczasowej, czy też wymaga to podjęcia od Ciebie dodatkowych działań.  I na ile intensywnych ?  Co musisz (teraz już bardzo konkretnie) zrobić każdego tygodnia, miesiąca i roku, aby w zawitym terminie lat pięciu osiągnąć zamierzony cel?
To jest ćwiczenie praktyczne z kształtowania inteligencji finansowej. Odpowiedz sobie na te pytania i na podstawie odpowiedzi ułóż plan.  O ile jest on ambitny, jeśli chodzi o wyznaczony termin, to  raczej na pewno się okaże, iż  po pracy (dotychczas wykonywanej) będziesz jeszcze musiał (a raczej silnie chciał) podjąć działania dodatkowe, które będą miały przynieść Ci zyski.
Jak wówczas będzie wyglądał Twój plan?

Myśl jak „duży człowiek”

Myśl – prosimy Cię o to –  jak „duży człowiek”, czyli ktoś z prawdziwie wielkimi ambicjami. Możesz zamienić sobie nawet na: „wielki człowiek”.  Odsuń na bok od razu i już w fazie początkowej przechodzenia na taki właśnie sposób myślenia – wszystkie swoje obawy i ograniczenia wynikające z za niskiej może samooceny….

Wielcy, a nawet tylko ci duzi ludzie praktycznie zawsze pożądają osiągnięcia celów, jakie sobie wyznaczyli na każdym etapie. Spróbuj zrobić tak samo.  I bądź konsekwentny w swoich działaniach. Idź do przodu, pokonując ewentualne trudności i znosząc porażki, które na pewno się pojawią. Poczytaj o tym więcej i zabierz się do działania.

Będziemy do tego tematu wracać.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz