Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Odrobina historii

Ochrona prawna wynalazków chemicznych w PRL trwała tylko 15 lat. Inżynierowie ze Spółdzielni Rybackiej „Syrena” w Gdyni nie doczekali się więc nigdy żadnych profitów z dokonanego w spartańskich, kryzysowych warunkach odkrycia tego, iż po rozpuszczeniu odpowiednio oczyszczonych skór rybich w kwasie mlekowym, można w drodze dość prostych dalszych zabiegów otrzymać hydrat, w którym molekuły kolagenu przyłączają cząsteczki wody tworząc naturalny żel, jakiego istotną część stanowią agregaty białkowe, zachowujące po raz pierwszy w dziejach poza organizmem kręgowca konformację potrójnej helisy!

Minęły lata. Dwaj pierwsi z wspomnianych wynalazców odeszli. Henryk Kujawa, którego promotorem przy zdobywaniu dyplomu była prof. Maria Sadowska, który wie o białkach kolagenowych niemal wszystko – wycofał się również z aktywności zawodowej i wyemigrował do Niemiec.

Ich ochrona patentowa wygasła. Ekstrakcję kolagenu ze skór rybich, tym razem już takich, z których żel wytrzymywał temperatury pokojowe, przeprowadzili w warunkach uniwersyteckich Józef Przybylski i Andrzej Frydrychowski. Po wieloletnim i wieloinstancyjnym procesie, profesor Frydrychowski dowiódł, że to on wniósł do sposobu izolowania kolagenu elementy unikalne, zasługujące na ponowną ochronę prawną całego procesu, m.in. sposób filtracji i to on posiada obecnie jedyny zarejestrowany w UPRP patent na polską metodę pozyskiwania kolagenu ze skór rybich. Ten sam patent nr 206813 ważny do 2023 roku, jaki widzicie na opakowaniach naszego

Kolagenu Naturalnego.

unnamed

Kolagen Natywny

13102831_1731603360421217_8706222585968630763_n

Henryk nie jest w Polsce w tych dniach przypadkowo…

Jest żywym świadectwem pięknej, bardzo polskiej historii, której właściwy wymiar nadaliście po latach dopiero Wy – Dystrybutorzy i Menedżerowie Colway. Jest też najbardziej wiarygodnym ze świadków, iż nie ma dwóch metod izolowania helis kolagenowych z tkanki skórnej ryby. Że ktokolwiek to robi, a twierdzi, że czyni to „własnym, unikalnym sposobem” – zwyczajnie kłamie i narusza prawo ochronne, które tę jedyną możliwą i nie znaną nigdzie na świecie, poza Polską metodę – chroni!

Henryk Kujawa zna także kilka sekretów…

W 2009 roku w Polsce trwały intensywne poszukiwania formuły żelu kolagenowego, który mógłby wytrzymać jak najwyższe temperatury. Denaturacja tego cudownego eliksiru w okresie upałów letnich była bowiem zawsze jego istotną wadą.

Był to również czas, gdy na rynek co i rusz wchodziły różne firmy próbujące dystrybucji rybiego, trójhelikalnego kolagenu pod rozmaitymi nazwami. Brak biznesowego rozsądku osób znających recepturę i ludzka imaginacja, nie rozumiejąca, że sekret do sukcesu nawet tak świetnego kosmetyku, leży bardziej w kreacji popytu, niż w wytworzeniu – powodowały, iż receptura „wyciekała” i pojawiały się kolejne kolageny.

Ich lot był – jak świetnie wiecie – zawsze raczej krótki. Jednakże fakt, że wszystkim im koniec, końców udawało się żel kolagenowy, lepszej lub gorszej jakości uzyskać, jest kolejnym dowodem na to, że ma „innej ”, ani jakiejś „autorskiej” na to metody, niż opatentowana najpierw przez zespół Skrodzki-Kujawa-Michniewicz, a potem przez Przybylskiego i ostatecznie Frydrychowskiego. Metoda jest tylko jedna: ekstrakcja z pomocą kwasu organicznego w efekcie której albo molekuła (3-helisa) kolagenu „przeskoczy” do roztworu wodnego albo nie… Suflet jajeczny udaje się albo nie. Nie ma dwóch metod, ani „trochę” sufletów. W ciążę też nie można zajść częściowo.

Powstawały więc kolageny-efemerydy rynkowe i znikały. Nikt też nie poprawił istotnie formuły temperaturowej (metodami naturalnymi, dla żelu trójhelikalnego o niskim pH, przy zastosowaniu najlepszych nawet skór z tołpygi – można osiągnąć max 26-27° C).
Jedna z takich firm znalazła w tymże 2009 roku w Niemczech Henryka… I poprosiła go o „podniesienie odporności termicznej” żelu kolagenowego, jaki zaczęła warzyć. Inżynier Kujawa nie będąc przecież związany w żaden sposób z biznesem kolagenowym, zażartował był z nich sobie wówczas i po prostu przywiózł im z Niemiec Guarken Mehl (znajdziecie go tutaj:http://www.l-carb-shop.de/index.php/special/carb-guarkern-mehl.html).

Jest to oznaczony symbolem E 412 (czasami E 410) zwykły zagęstnik spożywczy z chlebka drzewa świętojańskiego. „Innowacja biotechnologiczna” polegająca na dodaniu do żelu kolagenowego tego proszku powalała zaiste chronić go przed denaturacją termiczną nawet do 32°C… Była to tyleż niewinna, co nieetyczna sztuczka, którą weteran chemii polskiej, zmęczony molestow aniem go o rzecz niemożliwą, pokazał im trochę “na odczepnego” i z pełnym przymrużeniem oka. Kandydaci na nowych kolagenowych milionerów byli jednak tak zachwyceni, że wdrożyli ów pomysł z bezkrytycznym zapałem.

Kolagen naturalny

Dlaczego sztuczka niewinna? Bo mączka świętojańska, inaczej guma karobowa nikomu nie zaszkodzi. To substancja naturalna, którą jemy w wielu przetworach. Dlaczego nieetyczna? Bo po pierwsze polisacharydy nie wchłaniają się, grzęznąc w wierzchnich warstwach naskórka, a zatem guma karobowa może tylko hamować peptydom kolagenowym ich marsz ku macierzy zewnątrzkomórkowej skóry właściwej i fibroblastom. A po drugie i po główne – jeśli taki produkt trafia do dystrybucji w sprzedaży bezpośredniej i jego prezenterów „szkoli” się z atrybutów przewagi konkurencyjnej pod tytułem: „mamy formułę temperaturową np. 32°C” – to robi się po prostu z tych ludzi idiotów. To jest brzydka manipulacja i wykorzystywanie ich wiary w przesłanie firmy i w legendę marketingową jej produktów.

Tamtej firmie w 2009/2010 roku „wynalazek” Henryka Kujawy nie pomógł. Mimo rewelacyjnej, jak na owe czasy „formule” – zniknęła z rynku, jak inne.

Pytacie mnie czasami: „co ty Jarek chowasz jeszcze w zanadrzu?” Mnóstwo Przyjaciele. Całą paletę atrybutów „politycznych”, naukowych, produktowych. Sięgam jednak po nie z rozsądkiem. Wdrażam lub uzywam, kiedy przychodzi na nie właściwy czas. Henryka Kujawę obiecałem Wam już w Ossie 2014, nieprawdaż? No i jest…

Jarosław Zych

Sprawdź unikatowe, bezpieczne  suplementy i kosmetyki….>>>>>>  Suplementy Colway i Colway International

 

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •